Минерални извори в България

Освен по естествен път минералната вода достига до нас и изкуствено подготвена.

В България има множество минерални извори, от където се доставя водата за трапезата ни.

Минералните извори в България наброяват над 225. Техния общ дебит е с размери над 5000 л/сек. Само в Южна България минералните извори са 148, за Северна България те достигат бройката от 77.

Характерно за минералните извори в Южна България е, че там се наблюдават предимно естествени находища, докато те за Северна България са дефицит и там предимно минерална вода се добива чрез сондаж.

В годишен обем, за цялостната експлоатация на запасите от минерални води, те достигат 109 млн. кубични метра. От тях само половината се използват за други цели, предимно стопански.

Минералните води се делят на няколко типа, според температурите в тях. Те биват: студени минерални води – при които градуса достига до 37, като този в човешкото тяло; топли минерални води – при тях температурата е от 37 до 60 градуса и третият тип са горещи минерални извори с над 60 градуса. За Северна България са типични студените минерални извори. Южна България преобладават топлите и горещите, наречени още хипертермалните води.

 

Зад дефиницията „хипертермални минерални води“ се крие голяма лечебна сила, в резултат от качествата на състава на водата. Такива извори има река Места, долината на Струма, в северното подножие на Западните Родопи.

Най-горещият минерален извор в България е открит в Сапарева Баня. Там температурата й достига 101,4 градуса, наричана още „прегрята вода“.

Много горещи минерални извори в страната ни има още в Кюстендилска област, град Велинград и Долнобанската котловина. Там водата е топла от 50 до 90 градуса.

Според състава си, минералните води се определят на слабо минерализирани, умерено минерализирани, силно минерализирани разсолни и силно разсолни. От химичният им състав се определят и приложенията на видовете минерални води. Те биват с балнеологични съставки, със сулфидни, сулфатни, радонови, хлоридни, хидрокарбонатни и въглекисели. От гледна точка на газовото съдържание на минералните води те се делят на азотни, морски и въглекиселинни.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *