Интересни факти

Тенденции за развитие на минералната вода в България

В България, макар и едва сега да започва ерата на водата, където свойствата и ползите й да се ценят, вече не малко са и производителите, които подбират, бутилират и предлагат минералната вода на пазара.

От асоциацията на производителите за безалкохолни напитки, се наблюдават все по-трайни тенденции в ориентацията за бутилиране на вода.

По статистически данни ако през 1990 година техния брои едва е достигал

8% дял, то в момента проучванията показват един доста добър дял с около 50%.

През последните години ръста на продажбите на бутилирана минерална вода нараства доста динамично, което определя и големия брой от около

81 % сред българите, които ежедневно пият минерална вода.

 

И въпреки положителния ефект от нея и доказаните лечебни свойства, експертите от бранша съветват тя да бъде редувана с други питейни води. Промяната с друг вид вода, трябва да се извършва поне един път месечно за около два до три дни. Като споменахме друг вид питейни води, тук е мястото да кажем, че подходящи са трапезната и в по-редки случаи чешмяната вода.

С този режим ще се постигне един сравнително добър синхрон, между баланса и минерализацията в организма. През останалото време от приема на вода от човешкия организъм е най-подходяща да се употребява водата със слаба минерализация от по 1,5 до 2 литра всеки ден.

Експертите в областта на балнеологията споделят, че състава на нашите минерални води е с не високи стойности на минерали, което е добра предпоставка, те да бъдат използвани ежедневно, защото опасност от натрупване на минерали и соли в тялото няма.  

Слабо минералните води в България не съдържат минерални вещества и това не води до токсично въздействие. Организма има способността да подбира нужният му състав от минерали, витамини и соли, а останалото да изхвърля, без да прави запаси. Така той постига едно постоянно pH на киселинно и алкално равновесие, а съдържанието на определени елементи в кръвта, за тъканите и органите, са в нормите на нормалното.